Kursu Darbs   

                                                         kursi@progmeistars.lv

 

#65  2015. gada 21. decembris

                                        ®

 

Pulkveža Brieža 6-1,

tel.  26428902, 67336035, www.progmeistars.lv


                                                                                                                                                                                                     


Iestāšanas  kursos.

Bez pārrunām tiek uzņemti: lietišķajās nodaļās skolēni sākot ar 5.klasi; programmēšanas sākuma un pamatnodaļās olimpiāžu godalgu ieguvēji un skolēni ar teicamām atzīmēm matemātikā (tas, kurš vēlas iestāties, uzrāda administrācijai diplomu vai liecību); programmēšanas sākuma un pamatnodaļās citu nodaļu audzēkņi, kas saņēma pasniedzēju rekomendācijas.

 Citi skolēni tiek uzņemti pēc pārrunu vai iepazīšanās programmēšanas nodarbību rezultātiem Vairākas tādas nodarbības notiek visu gadu laikā. Ir jāapmeklē viena no tām. Vienkārši sekojiet reklāmai mūsu mājas lapā. Uz šādām nodarbībām vienmēr ir iepriekš jāpierakstās. Lai to izdarītu, ir jāgriežas pie kursu administrācijas. Tālr.67336035, 26428902, 28605451.

 

 

Latvijas informātikas olimpiādes sezona jau ir sākusies.

S.Meļņiks

Jā, tik tiešām, no 7. līdz 13. decembrim jau notiek pirmais LIO’2016 posms. Jā, protams, pirmajam posmam, kā parasti pēdējos gados, galvenokārt, ir treniņa raksturs. Vēl jo vairāk ir ļoti lietderīgi tajā piedalīties. Divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, parisināt uzdevumus, izmēģināt sevi; bet tiem, kas agrāk nepiedalījās LIO, tā vēl ir iespēja iepazīties ar sacensību norises sistēmu. Otrkārt, tā ir vērtīga organizatoriska pieredze. Lieta tāda, ka dalībnieki uz šīm sacensībām ir jāreģistrē informātikas skolotājam vai citai atbildīgai personai. Diemžēl tas ne vienmēr ir viegli panākams. Ņemot vērā to, ka 2. (rajona) LIO’2016 posms notiks jau 12.janvārī – praktiski nedēļu pēc 2.semestra sākuma -, tad ir jābūt gatavam, ka laika reģistrēties dalībai rajona posmā nebūs daudz. Tādējādi, būtu labi izmēģināt šo reģistrācijas procesu. Ceru, ka lēmumu varēs iesūtīt uz LIO testējošo serveri arī pēc 13.decembra, taču tā jau nebūs „oficiāla” dalība.    

Atgādinu, ka, lai iegūtu pieeju sacensību norises sistēmai, skolas pārstāvim jānosūta vēstule uz adresi askola_at_latnet.lv, kurā ir norādīts atbildīgās personas vārds un uzvārds un pārstāvamās skolas nosaukums. Pirmajā posmā ir paredzēta „pašizvirzīšanas” iespēja – ja kāds no skolēniem vēlas piedalīties, taču viņa skolā nav cilvēka, kas var viņu reģistrēt, skolēns var pieteikties dalībai treniņa sacensībās patstāvīgi, izmantojot minēto adresi askola_at_latnet.lv. Ņemiet vērā, otrajā posmā šādas iespējas parasti nav. Un pēdējais un pats galvenais: sekojiet ziņām LIO mājas lapā..     

*bibliotēku skaits oficiālajā mājas lapā rubygems

 

 

Jauns speckurss Ruby on Rails

svētdienās

Ruby on Rails (RoR) – mūsdienīga platforma tīmekļa vietņu un servisu izstrādei.

Kursā Jūs iepazīsities ar programmēšanas valodu Ruby (starp citu, pats Ruby on Rails uzrakstīts Ruby valodā). Valodas autors Macumoto, izstrādājot Ruby, akcentu lika uz īsu izstrādes laiku, saprotamību un sintakses vienkāršību. Un viņam tas tiešām izdevās. Jūs redzēsiet, cik vienkāršas un elegantas ir valodas sintaktiskās konstrukcijas. Jūs to sapratīsiet, ja nostāsieties uz Rubi ceļa (Ruby Way).

Programmēšana būs jautra un produktīva.

Kopā ar rubīnu (Ruby) Jūs saņemat arī 6392 dārgakmeņus* (gems – tā sauc Rubi bibliotēkas). Viens no visvērtīgākajiem dārgakmeņiem ir Ruby on Rails.

Izveidot tīmekļa vietni bez labas platformas – tas ir ilgs un sarežģīts darbs. Tas ir tāpat, kā celt māju no nulles – pamati, sienas, jumts... Vai nebūtu labāk uzreiz sākt nodarboties ar interesantām lietām, tādām kā ārējais izskats, interjers, tehniskās ekstras. RoR ļauj veidot interneta vietni, nedomājot par zema līmeņa detaļām, interneta vietnes vai servisa karkass jau ir uzrakstīts, atliek tikai sākt to izmantot. 

RoR pamatā ir arhitektūra Modelis-Vīzija-Kontrolieris (MVC). Iespējams, izklausās ne visai saprotami, bet praksē Jūs redzēsiet visu šādas pieejas loģiskumu un secību.  

Interneta vietnes pielieto lielu tehnoloģiju skaitu, mēs koncentrēsim savu uzmanību uz servera (back-end) daļu. HTML, CSS, Javascript – to visu arī var sastapt, taču gandrīz visu to platforma izdarīs mūsu vietā. Mums būs nepieciešamas tikai minimālas zināšanas. Tāpēc no Jums nepieciešams tikai:

0) vēlēšanās (būs daudz materiālu, kas apgūstami patstāvīgi)

1) uz objektu orientētās projektēšanas zināšanas

2) prasme programmēt jebkurā valodā ar C-veida sintaksi (C, C++, Java utt.)

Kursa būtiskākās detaļas: mēs noskaidrosim kā darbojas Tīmeklis, iepazīsimies ar vidi Unix (tā kā ietvars ir šķērsplatformu, jūs visas darbības varēsiet veikt arī Windows vidē); apskatīsim ActiveRecord modeli (darbs ar datubāzi), nosūtīsim vēstules, augšupielādēsim failus, nodarbosimies ar lappušu internacionalizāciju (i18n), parunāsim par testēšanu un atkļūdošanu, par tīmekļa sistēmu drošību. Tas dos mums iespēju izveidot nelielu sociālo vietni: ziņas, komentāri, draugi, „patīk”, lenta u.c. Kursā būs arī interaktīvās stundas: konsole pārlūkprogrammā – ir jāuzraksta programmas kods, lai pārietu tālāk. Kam patīk minēt mīklas, tad kāpēc gan nedarīt to Ruby valodā.        

            Mēs izmantosim tikai open source programmas, Jūs vienmēr varēsiet ieskatīties to iekšienē. Un, starp citu, Ruby pasaulē ir apsveicami, ja Jūs redzat kodu. To dokumentācija ir, un tā ir diezgan laba, taču vēl labāk ir redzēt kodu. 

*bibliotēku skaits oficiālajā serverī rubygems

 

 

Praktiskā statistika.

Mūsdienu pasaulē grūti atrast lietišķāku zinātni nekā matemātiskā statistika. Vienalga, vai jūs esat ekonomists, ģeologs, sociologs, mediķis, programmētājs vai psihologs, pilnvērtīgai profesijas apgūšanai jums nāksies sadurties ar statistisko analīzi – efektīvu instrumentu lielu datu masīvu apstrādei. Mūsu lietišķās statistikas kursā mēs jūs iemācīsim sākumā „salikt sākotnējo informāciju pa plauktiņiem” – grupēt datus. Pēc tam jūs apgūsiet, kā noteikt savstarpējās atkarības starp iegūtās struktūras daļām, būvēt modeļus un, visbeidzot, izdarīt prognozes uz to bāzes. To visu ļaus izdarīt jaudīga programmēšanas vide R.

Tā kā šis programmas produkts ir brīva programmatūra, tad to var pilnīgi likumīgi izmantot bez maksas gan mācību laikā, gan pēc tam reālu uzdevumu atrisināšanai. Uz šodienu R ir bezierunu līderis starp brīvi izplatītām statistiskās analīzes sistēmām.         

Tiek pieņemts, ka nākošajam kursu audzēknim ir elementāras datorleitošanas prasmes un matemātikā par devīto klasi viņa atzīme bija ne mazāka par „gandrīz labi”. Citiem vārdiem sakot, kursu var apgūt pat vecāko klašu skolēns, nerunājot par studentiem un speciālistiem. Jo ātrāk jūs apgūsiet informācijas apstrādes statistiskās metodes, jo pārliecinātāks nākotnē tās izmantosiet un jo lielāka varbūtība būs, ka jūs tiksiet speciālistu „uz izķeršanu” kategorijā.

Kursu vadīs profesionāls matemātiķis-analītiķis, kurš nodarbojas ar matemātisko un statistisko modelēšanu. Viņa interešu lokā ietilpst arī data mining un finanšu analīze. Kopā būs 15 nodarbības, kas ilgs 2,5 – 3 stundas. Pasniegšanas valoda – krievu. Lai pierakstītos, ir jāreģistrējas mūsu mājas lapā pēc adreses: ...

Komentāros ierakstiet vārdu „statistika”. Jums piezvanīs un pateiks, kad jāveic apmaksa.

 

 

Dzīve pēc universitātes: ko nozīmē strādāt par programmētāju?

(Nobeigums, sākums Kursu darbs #64)

Aleksandrs Šantars

Aleksandrs ir 2000. gada kursu “Progmeistars” elites grupas absolvents, 2005. gada Kanādas Vaterlū Universitātes (University of Waterloo) absolvents.

Mācību laikā uzsāka strādāt IBM. Šobrīd strādā par programmētāju tur pat.

 

 

 

Uzņēmumu apskats pēc programmētāja viedokļa.

Iedalīsim uzņēmumus lielos, vidējos un mazos pēc līmeņu skaita, kas ir saistīti ar menedžmenta programmēšanu, paturot prātā, ka viens līmenis – tas ir menedžeris un viņa padotie. Trīs un vairāk menedžmenta līmeņi – tas ir liels uzņēmums, divi – vidējs un viens līmenis – mazs. Ar šādu gradāciju, piemēram, lielas bankas IT-nodaļu var, tomēr, pieskaitīt tikai pie vidējiem uzņēmumiem. Jo lielāks vadības līmenis, jo mazāk tā zina/uztraucas par programmēšanu, bet vairāk par naudu, un vienkārši kļūst par pārdošanas nodaļu.     

Darbs mazā uzņēmumā ir visdinamiskākais. Ļoti drīz jūs kļūsiet par „visu amatu” meistariem. Jūsu pūļu rezultāti būs redzami visur. Šādos uzņēmumos jums ir ideāla iespēja izmēģināt sevi visdažādākajās kvalitātēs. Tostarp, (bez jebkāda riska!) var iegūt pieredzi uzņēmuma vadībā un pat  tā izveidē, kas būs samērā noderīgi, ja izdomāsiet izveidot savu uzņēmumu. Bez tam, maza uzņēmuma iespējas... ir ļoti mazas, tāpēc šedevru no jūsu klaviatūras iznāks nedaudz. Mazs uzņēmums – lieliska vieta programmētājam-iesācējam, kurš vēlas izlemt „kas tad man ir vajadzīgs no programmēšanas”, kā arī cilvēkam, kurš spēlē pēc saviem likumiem. Alga parasti nav liela, taču ir liela iespēja saņemt būtisku prēmiju, ja darījumi uzlabojas.         

Vidēji uzņēmumi. Visinteresantākais variants, kad šis uzņēmums – kaut kā liela daļa, piemēram: IT-nodaļa, tehniskā atbalsta dienests, lietotāja interfeisa izstrāde. Strādājot šādā vidē, jūs varat kļūt par ekspertu uzreiz divās nozarēs: programmēšana un, piemēram, finanses, ja tā ir bankas IT-nodaļa. Bet tas, faktiski, ir pilnībā pielīdzināms dubultizglītībai, un jūsu CV kļūst būtiski nozīmīgāks turpmākai karjerai, tā kā lielākā programmētāju daļa tiek algota tieši analoģiskos uzņēmumos. Īpaši šāds CV dod pozitīvas atbildes uz darba devēja prasību attiecībā uz personālu punktiem 1-3 (sk. Kursa darbu #64). Brīdinu, ka jūsu vislielākā problēma būs šausminoša cilvēku, kas pieņem lēmumus par tēmu „kas pašlaik ir vissvarīgākais”, nekompetence programmēšanas jautājumos. No šejienes arī visa diena, kas iztērēta sanāksmēm, kur nekas netiek nolemts, mešanās ar galvu iekšā projektā, kas var tikt īstenots ne mazāk kā gada laikā un tiešām netiks pabeigts, un koda, kas brīnumainā kārtā strādā, nodošana klientam. Vidējais uzņēmums – ideāla vieta, lai izzinātu korporatīvo pasauli un transformētos no programmētāja konsultantā/darbuzņēmējā vai vidēja/liela posma menedžerī. Alga laba vai ļoti laba, īpaši darbuzņēmējiem.         

Lieli uzņēmumi. Jūs varat pieskarties un pat nedaudz nopulēt vienu no pīlāriem, uz kura balstās pasaule. Visa mērogi iespaido: gan iekārtu izmēri/skaits, gan cilvēku skaits tām apkārt, gan klientu ekosistēmu daudzveidība/pārpilnība, gan rakstu skaits par jūsu uzņēmumu specializētos masu informācijas līdzekļos. Jūs izstrādājat nākotni un visprogresīvākie klienti lieto kodu, kuru jūs uzrakstījāt dažus gadus atpakaļ un kuru pats jau paspējāt aizmirst. No otras puses, šie mērogi uzliek milzīgu atbildību par kļūdām. Pat viena kompilācijas kļūda var maksāt $100000. Tāpēc galvenais darba likums – nekaitē. Šī iemesla dēļ viss kustas un tiek izstrādāts gliemeža ātrumā. Darbs lielā uzņēmumā  - milzīga platforma visu savu zināšanu pielietošanai un, bieži vien, jaunu zināšanu iegūšanai, ideāla vieta, lai veiktu savu ieguldījumu vēsturē un... izietu pensijā. Alga parasti vidēji-laba.

Epilogs.

Viss, kas ir saistīts ar darbu, vienmēr tiek pārskaitīts naudā. Un, kā rāda prakse, visizdevīgāk ir pārdot nedaudz, bet VISIEM. Proti, koncentrējamies uz VIENKĀRŠIEM un IZPILDĀMIEM uzdevumiem tuvākajā nākotnē (1-6 mēneši). Tas radikāli atšķiras no akadēmiskās vides, kur vissvarīgākais – sarežģītais un... nesaprotamais. Kompromiss ir: izstrādes (un meklēšanas) process var būt pēc vēlēšanās sarežģīts, taču rezultātam jābūt pieejamam un vienkāršam. Tāpēc necentieties rakstīt gudru kodu, centieties atrast gudru veidu, kā uzrakstīt vienkāršu kodu.   

Vēlu veiksmi karjeras izaugsmē!